04 март 2022 г.

ВОЕННОВЪЗДУШНИТЕ СИЛИ И ПРЕЗ 2022 г. СА ДОМАКИНИ НА ДЪРЖАВНИЯ ВОЕНЕН ШАМПИОНАТ ПО СКИ

01 март 2022 г.

Най-добрите военни скиори показаха майсторските си умения и се съревноваваха от 21 до 25 февруари 2022 г. на пистите на зимен курорт Боровец. Домакин за поредна година на Държавния военен шампионат по ски (ДВШ по ски) са Военновъздушните сили. В надпреварата вземаха участие 11 представителни отбора – сборен отбор на Министерство на отбраната (МО), представителни отбори на Съвместното командване на силите (СКС), Сухопътните войски (СВ), Военновъздушните сили (ВВС), Съвместното командване на специалните операции (СКСО), служба „Военна полиция“ (Служба ВП), Национален военен университет „Васил Левски“ (НВУ „Васил Левски)“, Военна академия „Г.С. Раковски“ (ВА „Г.С. Раковски“), Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана (ККИПКО), Командване за логистична поддръжка (КЛП), Висше Военноморско училище „Н.Й. Вапцаров“ ВВМУ „Н.Й. Вапцаров“. Общият брой участници надхвърля 110 състезателя като 30 от тях са жените.

Шампионатът включва дисциплините гигантски слалом, ски бягане, слалом и ски ориентиране.
        На 22 февруари 2022 г., във военно формирование 42130 – Боровец от състава на Военновъздушните сили, се проведе церемония по официалното откриването на 25-ия ДВШ по ски. Началникът на отдел „Подготовка“ в Командването на ВВС полковник Николай Тушев откри зимния шампионат в присъствието на главния ръководител на държавните военни шампионати полковник Венелин Дерибеев – държавен експерт в дирекция „Операции и подготовка“ в Щаба на отбраната и пожела на всички състезатели успех в предстоящите стартове.

На 23 февруари се проведоха дисциплините „гигантски слалом мъже и жени“ и „ски бягане – 10 километра“.
        Шампионска титла в дисциплината ски бягане отборно завоюваха представителният отбор на ВВС. В индивидуалното класиране първото място спечели редник Георги Немов от Националната гвардейска част, състезател от сборния отбор на МО. Второ място постигна полковник Пейо Дончев от ВВС, а трети стана отново представител на ВВС старши лейтенант Евгени Василковски.
        В дисциплината гигантски слалом – жени, с индивидуален резултат, редник Даяна Симеонова от СКСО се класира на първо място. Второ място постигна цивилен служител Теодора Крушарска от ВВС, а третото място беше за майор Ваня Хаджиева от ККИПКО.
        Отборно в гигантския слалом – жени първо място спечелиха представителките на СКСО. Второто място завоюваха дамите от ВВС, а на трето почетно място остана сборният отбор на МО.
        При мъжете индивидуалното класиране в дисциплината гигантски слалом постави на първо място сержант Атанас Кехайов от НВУ „Васил Левски“. Второто място спечели капитан Костадин Гергьовски от представителния отбор на СВ, а трети остана редник Тихомир Цонев също от отбора на СВ.
        Мъжкият отбор на СВ завоюва първото място в отборното класиране на гигантския слалом. Отборът на ВВС спечели почетното второ място, а трети останаха представителите на НВУ „В. Левски“.
        Последните две дисциплини от ски шампионата бяха проведени през втория състезателен ден – слалом (жени и мъже) и ски ориентиране.
        В дисциплината ски ориентиране първото място беше завоювано от полковник Пейо Дончев от представителния отбор на ВВС. Среброто беше спечелено от старши лейтенант Евгени Василковски също от отбора на ВВС. Третото място остана за редник Георги Немов от сборния отбор на МО.
        На първо място отборно в дисциплината ски ориентиране се класира представителният отбор на ВВС пред отборите на СКСО и СВ.
        В алпийската дисциплина слалом – жени първото място заслужено спечели майор Ваня Хаджиева от ККИПКО, след нея втора бе редник Анастасия Димитрова от представителния отбор на СВ. Третото място остана за цивилен служител Елизабета Бобочева – от сборния отбор на МО.
        При мъжете в дисциплината слалом първи стана цивилен служител Борислав Тафков от отбора на ВВС. Второто място беше спечелено от капитан Янко Хаджиев отново от ВВС. Трети остана сержант Атанас Кехайов от НВУ „Васил Левски“
        Отборно класиране в дисциплината слалом – жени:
        I-во място: Представителният отбор на СВ;
        II-ро място: Сборният отбор на МО;
        III-то място: Представителният отбор на СКСО;
        IV-то място: Представителният отбор на ВВС.
        Отборно класиране в дисциплината слалом – мъже:
        I-во място: Представителният отбор на ВВС;
        II-ро място: Представителният отбор на СКСО;
        III-то място: Представителният отбор на НВУ „Васил Левски“;
        IV-то място: Представителният отбор на Служба ВП.
        Тържественото награждаване на отличилите се в ДВШ по ски и закриването на шампионата беше на 25 февруари 2022 г.

Отличните резултати на състезателите от ВВС им спечелиха шампионската титла при мъжете в крайното комплексно класиране на ДВШ по ски, а при жените първи се класираха представителките на СКСО.
        Крайното комплексно класиране при мъжете в ДВШ по ски през 2022 г., включващо четирите дисциплини от шампионата, е:
        II-ро място: Представителният отбор на СВ;
        IV-то място: Представителният отбор на НВУ „Васил Левски“.

Крайното комплексно класиране при жените, което включва комплексните алпийски дисциплини – гигантски слалом и слалом:
        I-во място: Представителният отбор на СКСО;
        III-то място: Сборният отбор на МО;