Генерал-майор Цанко Иванов Стойков
Kомандир на Военновъздушните сили













Роден на 05.01.1963 г. в гр.Казанлък


Образование:
2003 г.-2004 г. Военновъздушен колеж “Максуел”, САЩ
1997 г.-1999 г. Военна академия “Г.С.Раковски”- гр. София
1982 г.-1987 г. ВНВВУ “Г.Бенковски”- гр. Долна Митрополия,
специалност: “военен летец-пилот”
1978 г.-1982 г. Професионална гимназия с преподаване на английски език
“Георги Кирков”- Пловдив



Военна кариера:
2016 г.                Командир на ВВС
2014 г. – 2016 г. Военен аташе в САЩ
2009 г. – 2014 г. Командир на военно формирование 28000 – Граф Игнатиево
2005 г. – 2009 г Началник на щаба на под.28000 – Граф Игнатиево
2002 г. – 2005 г. Заместник-командир по бойната подготовка на под.28000
2000 г. – 2002 г. Заместник-командир по летателната подготовка на под.28000
1999 г. – 2000 г. Командир на ескадрила в под.28000 – Граф Игнатиево
1995 г. – 1997 г. Командир на ескадрила в под.28000 – Граф Игнатиево
1994 г. – 1995 г. Щурман на ескадрила в под.28000 – Граф Игнатиево
1990 г. – 1994 г. Командир на звено в под.28000 – Граф Игнатиево
1989 г. – 1990 г. Заместник-командир на звено в под.28000 – Граф Игнатиево
1988 г. – 1989 г. Старши пилот в под.28000 – Граф Игнатиево
1987 г. – 1988 г. Младши пилот в под.28000 – Граф Игнатиево



Летателна информация:
Летец-пилот 1 клас.
Летял на L-29, L-39, МиГ-15, МиГ-17, МиГ-21, МиГ- 29.
Пролетени над 1500 часа.



Произвеждане в звания
1987 Лейтенант
1990 Старши лейтенант
1994 Капитан
1999 Майор
2000 Подполковник
2005 Полковник
2009 Бригаден генерал
2016 Генерал-майор

Награди:
09.10.2002 Предметна награда – Началник на ГЩ
13.01.2003 Обявяване на благодарност – командир на поделение
06.10.2004 Предметна награда – командир на поделение
15.03.2006 Предметна награда – командир на поделение
12.05.2006 НЗ „За вярна служба под знамената“ III степен – мин. на отбран.
15.06.2007 Обявяване на благодарност – командир на авиобаза А
27.01.2010 Похвална грамота – началник на щаб по подготовката на ВВС
07.10.2010 Похвална грамота – началник на ВВС
16.03.2011 Кортик с комплект аксесоари – началник на отбраната
04.01.2012 Предметна награда – командир на ВВС
20.12.2012 Офицерска шашка – началник на отбраната
20.12.2012 Плакет на министъра на отбраната /голям/
10.06.2013 Похвална грамота – командир на ВВС
16.10.2018 НЗ „За вярна служба под знамената“ – I степен – мин. на отбраната


Владее английски език.


Женен с едно дете.